Опенхаймер (2023)
Дж. Робърт Опенхаймер (Килиън Мърфи) е физик теоретик и както съпругата си, Кити (Емили Блънт), биоложка и ботаничка, е учен от сърце и душа. Когато получава научното ръководство на проекта Манхатън по време на Втората световна война, той и съпругата му не могат да си представят въздействието, което работата ще окаже, не само върху техния живот, но и върху целия свят. В Националната лаборатория Лос Аламос в Ню Мексико той и екипът му разработват безпрецедентно опасно оръжие – атомната бомба. През рамото му гледат хора като лейтенант Лесли Гроувс (Мат Деймън), ръководител на проекта. Но дали Опенхаймер рискува да унищожи Земята със своето изобретение или работи в обратна посока, за да спаси света от самия него?
На 16 юли 1945 г. в пустинята на Ню Мексико тайно е взривена първата атомна бомба. Шокиран от разрушителната ѝ сила, Опенхаймер поставя под въпрос моралните последици от своето творение. От този момент нататък и до края на живота си той се противопоставя на ядрената война на водородна бомба. Животът му придобива неочакван обрат, а още повече, че е обявен за шпионин на Съветския съюз и е принуден да се оттегли от публична си позиция.
Опенхаймер е обявен за баща на атомната бомба, но фактът, че смъртоносното му изобретение скоро е използвано със сериозни последици в Хирошима и Нагасаки, го кара да се дистанцира от проекта. Когато войната приключва, Опенхаймер, като съветник в Агенцията за атомна енергия на САЩ, съоснована от Люис Щраус (Робърт Дауни), се застъпва за международен контрол върху ядрената енергия и срещу надпреварата в ядреното въоръжаване, в следствие на което е набелязан от ФБР. След като Опенхаймер все повече се противопоставя на Щраус и на ядрената надпревара с Русия, връзките на физика с комунизма излизат наяве.
Опенхаймер е много талантлив човек: той владеел 8 езика, пише поезия, но все пак ще бъде запомнен като бащата на атомната бомба. Човекът, който даде на хората силата да се самоунищожат, е преследват от собственото си творение. Когато хората за първи път се срещат с него, това, което мигом забелязват, е неговия интелект. Той винаги дава правилния отговор, преди въпросът да бъде формулиран правилно. Знанието се усвоява лесно от Опенхаймер – той научава Холандски език само за 6 седмици, за да изнесе лекция.
Филмът е едновременно военен и биографичен. Сюжетът е посветен на известния учен и разработването на първата атомна бомба по време на Втората световна война. В рамките на проекта “Манхатън” са разработени първите ядрени оръжия, предназначени за бомбардирането на японските градове Хирошима и Нагасаки през 1945 г.
Това е първият филм на Кристофър Нолан, който не е съвместно с дългогодишния си продуцентски партньор Warner Bros. През декември 2020 г. в резултат на пандемията Warner обяви, че ще пусне своите собствени филми през 2021 г. едновременно в кината и в стрийминг услугата HBO Max. Признателният на големия екран режисьор изрази своето несъгласи.
Филмът е базиран на биографичната книга Опенхаймер – Американският Прометей на Кай Бърд и Мартин Шервин, която хвърля поглед върху моралните последици на научния процес.
Кристофър Нолан вече е работил многократно с главния актьор Силиан Мърфи, а именно в Батман в началото, Черният рицар, Черният рицар: Възраждане, Генезис и Дюнкерк.
Филмът предизвиква вълнение и с това, че по време на снимките се създават истински експлозии (разбира се, не ядрени), за да се пресъздаде ядреният опит в Тринити. Нолан отново заснема с IMAX 65 мм, като в комбинация с това за първи път използва и черно-бяла филмова лента.

