Можеш ли да убиваш (2019)
Следващите редове, който вмъкваме, са по думите на самия Иван Ничев: това е филм за съвременници, за България и за всички проблеми, които имаме днес. В него има от всичко по малко: усмивки и смях, на места има ирония, разбира се има и тъга. Това е снимката на нашата родина и живот. Режисьора до сега е правил всякакъв вид кино, включително и развлекателно, навлизал е във всякакви води, но този път иска да покаже тези, които управляват кораба наречен България. В нашия живот има много проблеми, които трябва да се решат сега, а не след години, защото народа достатъчно е чакал.
Филма е една метафора за това, какво може да направи човек в наши дни за да живее един по-сносен живот. Ничев твърди, че не засяга въобще военните, защото темата за българската армия е обширна. Тя няма никакво значение, а от значение са всички тези българи, които живеят в и извън България, и всички те познават трудния живот. Това което го е подтикнало да създаде филма е една статистика, която няма нищо общо с армията: 71% от 30-годишните хора, възрастта на най-силните им години, живеят заедно с родителите си и нямат никакъв самостоятелен живот.
Ничев казва, че всичко това, може да изрази само с един свой любим цитат: “Писателят не може да служи днес на тези, които правят историята, той служи на тези които я изтърпяват”. А за армията и военните, според него, военния министър не говори за самолети, а за други неща, които са на толкова ниско ниво, че могат да се сравнят с циганските гета. Всеки българин трябва да гледа филма, за да разбера къде живеем и как да помислим, за да направим заедно живота си по-добър.
Такива бяха час от думите на Ничев в Радио Хоризонт и завърши с това, че наистина сценария е писан 10 години и все още е актуален, защото България с нищо не е помръднала от толкова дълго време.
