Сянката на шпионина (2021)
Желязната завеса (2021)
През 60-те години по време на Студената война Олег Пенковски е полковник в разузнаването на Съветския съюз. Предвид нарастващата ескалация на конфликта със САЩ и импулсивния характер на лидера на партията на КПСС Никита Хрушчов, Олег се страхува от предстояща война и решава да действа, като тайно се свърза с американското посолство в Москва.
В същото време британският инженер и бизнесмен Гревил Уин (Бенедикт Къмбърбач) пътува постоянно в Източна Европа, поради което е използван за шпионин от британската MI-6. Но едновременно с това, ЦРУ агентът Емили (Рейчъл Броснахан) смята, че за невзрачният и безобиден Гревил не би било проблем да се свържи с Олег, без да буди някакви подозрения, с което е вербуван като шпионин от двете страни. Емили предполага, че само така ще могат да получат важна информация, с която трябва да се обезвреди ядреното въоръжение на СССР в разгара на Студената война. При взаимните си посещения в Москва и Лондон, двамата мъже стават приятели, но западните агенти все повече въвличат Уин в своите интриги.
Филма е базиран на събитията през 1962 г. известни като Кубинска ракетна криза и Карибска криза, която достигна своята опасна кулминация и заплашва да ескалира в ядрена война между САЩ и СССР. Причините на конфликта започват година по-рано, когато САЩ създава ракетни установки в Италия и Турция с ядрени бойни глави, което от СССР е крайно неприемливо. В отговор СССР прави същото в Куба, секретно и съпроводено с много лъжи, за да оправдае десетките кораби, които достигат Куба.
Биографичния филм се базира на истинската история на английския агент на тайните служби Гревил Уин (1919-1990). Уин успява да събере важна информация за Запада, но през 1962 г. е отвлечен в Москва, а през 1963 г. е осъден на осем години затвор. Здравето му бързо се влошава и през 1964 г. е освободен в замяна на съветския политически затворник Конон Молоди (известен още като Гордън Лонсдейл). Олег също е заловен с Уин, но за разлика от британеца, е осъден на смърт и екзекутиран през 1963 г.
След престоя в затвора Уин страда от депресия и алкохолизъм. Той се оттегля в Майорка, където пише автобиография и няколко шпионски книги, преди да почине през 1990 г. на 70-годишна възраст.