Кралството на планетата на маймуните

Ботев: Филмът (2022)

2.8582 гласа
Актьори
Ники Илиев, Деян Жеков, Неда Спасова
Режисьор
Максим Генчев
Сценарист
Максим Генчев
Жанр
Драма, Исторически
Година
Премиера в България
Държава
Продължителност
2 ч 20 мин
Бюджет
300 000 лв.
Трейлър на Ботев: Филмът (2022)
16 693
Абонирай се за YouTube канала ни
Биографичен филм за една от най-ярките личности в българската история Христо Ботев - тоз, който падна в бой за свобода, но не умиря!

Прожекциите на филма ще започнат от 3-ти март, националния освободителен празник на България. Близо 2000 родолюбиви българи са помогнали с дарения за създаването му.

Христо Ботев, една от най-ярките личности в българската история, поет,  революционер и борец за свобода, който днес политически личности и демагози се опитват да идоализират. Но фактът, че това никога не им се получава, само по себе си говори за висините, които е достигнал Ботев в нашите представи за идеал. Обикновено обществото оценя една личност единствено по нейните постижения. В днешни времена думата успех се е изкривила до такава степен, че е свързвана единствено с пари и популярност. Типичен пример за съвременните известни личности са знаменитостите. Но кое е онова, което издига народните дейци, без да са изпълнили мечтите си? Има възможни и невъзможни мечти. В крилатата фраза всичко е възможно, се пропускат капризите на реалността, а те са много. Едва ли някой от българските революционерите се е самозалъгвал, че може да освободи България с въстание, което да мине като по вода. Това е невъзможно и когато се поеме тази невъзможна мисия, жертвите които дава революционерите, са неминуеми и големи. Силните личности поемат и понасят ударите на живота, с мисълта, че утре няма да ги има, мечтите няма да бъдат достигнати, но ще начертаят път, по който утре друг ще продължи.

Че ще пропаднеш, какво ти става?

Не пада вечния идеал!
След тебе друг ще продължава,
щото си вършил и мечтал!

~ Стоян Михайловски

Една фраза в Библията преобръща представите ни за това, как сме свикнали да оценяваме: Този, който сади и този, който полива са равни, но всеки според своя труд ще получи своята отплата. В наши и не само в наши дни, трудът остава недооценен, защото той не може да се измери. А колко струва труда на делата на Ботев?

Когато човек си дава живота за своите дела, през цялото време плаща висока цена с компромиси, търпение, бива упрекван, обвиняван, а всеки неуспех непременно блясва в очите на страничните наблюдатели. Това са личните жертви, с които е известно стихотворението До моето първо либе. То изобразява силата и решителността на Ботев да загърни личния си живот, за да се жертва в името на всеобщото благо. В наши дни всеки мисли за себе си до такава степен, че в името на личното щастие е готов да погази всякакво народно и всеобщо благополучие. Така са се родили клишетата “срамна работа няма” и “имам семейство”. Във времената на Ботев, тези които не са мислили така, са ги наричали хъшове, което означава изгнаници. Това е цената, която се плаща по пътя към достигане на невъзможното или както е казал един философ всичко е възможно, но не всеки може да го направи. Трябва ли да бъдат обвинявани неуспелите или техния труд утре може да служи като стимул и вътрешен двигател, за тези, които имат възможност да успеят, да довършат делата им.